Sunday, September 30, 2012

Pildikesi Olümposelt.

(NB! Mõningane antiikmütoloogia tundmine tuleb kasuks)


„Või et lüüra on läinud!?“ Apollon vaatab Hermest nii et see nihelema hakkab ja unustab hetkeks tiiva sandaali külge sobitamise.
„Nojah noh. Põrguline oli alles eile alles, kui Ateenast läbi lendasin.  Seisis ülikooli ees sinu paremas käes nagu alati. Täna hommikul lähen vaatan-linn rämpsu täis ja muudkui röögivad.  Ükski transport ei tööta. Andke ja andke. Eks keegi kurjam võlgade katteks selle maha sahkerdas. Just eile käisin Issanda juures-tema käes ju nüüd rahakott – aga kus tema! Raha pole, raha pole. Kuulda oli, et Hephaistonilt võttis 300 eurose kätepesemise lisatasu ka ära. Meie templid katki isegi ja nüüd tassivad viimase laiali kui juba sinu lüüra kallale lähevad. Tea, kui tooks Kerberose maa peale. Hadesel teda nagunii enam vaja ei ole. Püha kolmainsus uue surnute riigi juba ammu loonud. Konutab seal niisama ja läheb rasva.“
„Hilja kulla Hermes, hilja. Ohkab Apollon. Hades müüs vaese kolmepäise kuhugi Hüperboreasse maha. Keegi Ansip pidi hakkama temaga streikivaid arste taltsutama. Mõistust pole ikka üldse, mingi tühise 60 miljoni euro eest annab heas korras koletise ära. Ja veel kuhugi Eestisse. Vaene loom saab sel Hüperboreas raudselt reuma.“

„No aga mis me siis selle lüüraga teeme?“ läheks otsima, aga näed, tiib kukkus sandaali küljest ära ja Püha Kolmainsus uute sandaalide jaoks raha ei anna. Ütleb, et mine teeni ise. Saatsin DHL i CV, aga sealt pole ka mingit vastust.“
Apollon põrnitseb Hermese katkiseid sandaale ja muutub üha süngemaks. Olümposele tungib põleva prahi hais ja tuulehooga hõljub nagu mõnituseks otse Apolloni nina alla Angela Merkeli servast põletatud foto. Apollon silmitseb fotot põlglikult ja viskab üle õla nurka, kust kostub pahane mörin.
„Mes? Kes? Kus?“ möriseb Zeus ja ajab end kolmjalalt püsti. Tõstab foto ja hakkab röökima nagu meeletu. „Merkel, Merkel! Merkel! Koristage selle harpüia pilt siit Olümposelt kohe või ma ei vastuta oma tegude eest!“
Köögist tuleb Hera aurava pudrukausiga. „Kas saad vait vanameheraisk! Praegu sõimad Merkelit küll, et ma elame nagu viimased paadialused, aga kui sul veel tonksu oleks, keeraksid tallegi ära. Europe vägistamine on meelest läinud jah! Annaks sulle praegu voli, oleksid samasugune hoorajääger nagu sa elu aeg olnud oled. Mämmi oma tummi ja ära rämpsle! Häbi peaks olema, ise veel peajumal!“
„Peajumal, peajumal, kes?“ soiub Zeus. „
„Tulgu Kronos appi, tema taltsutamine läheb iga päevaga raskemaks,“ ohkab Hera. Kolm tuhat aastat pidas vastu, aga kolmainsusele võimu üle andmine oli liig. Sellest insuldist ta enam ei toibu.
„Tuletaks talle vanu aegu meelde,“ leiab Hermes. „Äkki tuleb siis meelde, et ta peajumal on.“ Hermes ulatab välgunooled Zeusile, endal kaval pilk ringi vilamas.
„Mes, kus, kes, mis need on,“ möriseb Zeus. „Mis riistapuud need veel on? Püha Uranus, aidake mind ometi püsti!“
„Need on su karistavad nooled,“ seletab Hera nagu lapsele. „Mäletad, kõik said karistada enne kui lollist peast võimu kolmainsusele üle andsid. Praegu üks liigutus ja see streikijate kamp Ateenas jookseks hirmuga su templit uuesti üles ehitama ja saksa barbaritest jääks järele ainult pankade varemed. Müügu siis varemetele pileteid nagu meie peame praegu tegema.“
„Mis need varemed sulle ette jäid!“ uriseb Apollon. „Endal muidugi pole midagi ette näidata, va õelushunnik! Aga näiteks minu Delfis...“
„Delfi, Delfi,“ uriseb Hera. Aga sa ise ka targem pole, kui minu vanamees. „Mäletan hästi, kuidas eelmise kriisi ajal enne Maratoni ja Salamise lahingut pärslastelt kulda vastu võtsid. Või tema tuleb oma varemetega kelkima! Tempel puha ära lagunenud, häbi peaks olema!“
Pingelises vaikuses silmitseb Zeus välgunoolt ja viskab selle hooletult minema. Midagi ei tule meelde. Mitte midagi. Maalt kõlab kauge kõmahtus. Vaid hetk ja siise jookseb üleni higine Artemis.
„Kallis vend, sa oled ikka püsti põrunud! Annad vanamehele välgunooled kätte! See sõge hävitas seniilsest peast praegu just Peloponnesuse tuttuue silla. Looda nüüd veel, et keegi su varemeid vaatama jõuab. Barbarite rahadega ehitud, kui nad veel lahked olid.“
„See on sinu tegemata töö!“ ägestub Apollon. Sinu kaitse alla on maailma kuninglikud vereliinid, kes majandust juhivad. Kahmad endale liiga suure suutäie ja siis ei jõua nende kõikidega läbi saada. Metslased teevad, mis tahavad!“
Artemise kõrval sitsiv metssiga muutub valvsaks ja puurib Apollonid läbitungiva pilguga.
„Hea küll hea küll, pobiseb Apollon. Küll me kuidagi raha kätte saame. Hoia oma metslane ainult lühikese keti otsas. Ma pean vaesusest hoolimata hea välja nägema ja pragu pole enam ühtegi nümfi võtta soengut ka tegema. Isegi Malta Kirke läks Venetsueelasse prostituudiks. See su siga ei oska enam isegi vereliine ajada, rääkimata jumala ilust lugu pidamisest.“
Apollon võtab nooled Zeusi käest ära ja annab Hermesele, kelle sandaalidele on ilmunud DHL i logo. Vii relvad siit kuhugi kaugemale. Vii kohe hästi kaugele, kuhugi põhja, kust see vanamees neid kätte enam ei saa. Veel parem-müü maha. Barbarid maksavad elektri eest hea hinda. Ehk on veel lootust!“
Hermes lendab paukuva kotiga minema.
„Kiidetud olgu taevased.“ Kostub maalt. „Nüüd saame elektrihinna vabaks lasta!“
„Vaene metslane, kellele Hermes need nooled maha parseldas,“ hõõrub Apollon käsi. „Natuke aega võib abiraha pärast muretu olla. Oli neid lolle barbareid!“

Argo Kasela

Selgitused:
Apollon-valguse, selguse, ettenägemise ja kaunite kunstide jumal. Sümbol-lüüra.
Hermes - sõnumitooja, tääkäijate, sõnumitoojate, varaste jne patroon. Sümbol-tiivulised sandaalid.
Zeus-Olümpose peajumal, karistavate välkude hoidja.
Hera-tema armukade naine.
Artemis-jahijumalanna. Vereliinide ja eluenergia kaitsja.
Hüperborea-müstiline põhjarassi kontinent.
Hades-surnuteriigi valitseja.
Kerberos-surnuteriigi sissepääsu valvur. 3-pealine koer.
Haphaison-sepisejumal. Maavärinate tekitaja, maa-aluse tule valvur.
Harpüia-linnu keha ja vanaeide näoga paha vaimu sümbol.
Kronos - Zeusi isa, titaan, ajajumal.
Uranus-iidne taevajumal.

No comments:

Post a Comment